Czym jest projektor multimedialny?

Projektor to bardzo nowoczesne urządzenie, dzięki któremu obraz wyświetlany jest na specjalnym, białym ekranie. W domu najczęściej ekran znajduje się na ścianie, co w połączeniu z dobrej jakości głośnikami sprawia, że można poczuć się jak w kinie. Obraz dostarczany jest do urządzenia z zewnętrznych źródeł, jak komputer czy odtwarzacz Blu-ray bądź DVD.

W projektorze wykorzystywana jest dioda LED, będąca źródłem światła albo specjalna lampa w układzie optycznym.

Sprawdź polecane modele projektorów w sklepie Komputronik:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-projektor-10-porad-ktore-ulatwia-zakup/

Rodzaje projektorów

Szukając modelu odpowiedniego do swoich potrzeb można zauważyć, że wiodącą rolę odgrywają dwie - DLP oraz LCD.

Technologia DLP pozwala na obróbkę światła dzięki niewielkiemu mikroprocesorowi. Cały układ to miliony luster o mikroskopijnym wręcz rozmiarze, na które kierowane jest światło, następnie przechodzi ono przez kolorowy układ optyczny, aby finalnie stworzyć oczekiwany obraz. Źródłem światła jest tu bardzo mocna lampa, której moc sięga nawet 200-300 W. Tak duża moc sprawia, że lampa bardzo mocno się nagrzewa, a to sprawia, że trzeba nastawić się na okresową jej wymianę.

LCD to z kolei dość nowe rozwiązania. Mechanizm działania związany jest tutaj z wykorzystaniem ciekłokrystalicznych matryc LCD. W urządzeniu wykorzystano trzy matryce - odpowiednio dla każdego z podstawowych kolorów w modelu RGB (czerwony, zielony, niebieski). Światło przechodzące przez matrycę, przez kolejne, pojedyncze piksele. Każdy z pikseli albo otwiera się i przepuszcza światło lub blokuje je, co pozwala przekazywać finalny obraz.

Projektor do domu, na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Szukając projektora do domu trzeba zwrócić uwagę na określone parametry. Jedną z podstawowych jest rozdzielczość, która wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są warianty: 1024x768, 1280x800, 1920x1080, 1920x1200, 3840x2160. Co wybrać? Wszystko zależy od budżetu i oczekiwań. Im wyższa rozdzielczość, tym jakość wyświetlanego obrazu będzie lepsza.

Optymalnym rozwiązaniem jest wybór rozdzielczości rzędu 1920x1080. Wariant ten pozwala dość elastycznie korzystać zarówno z treści o wysokiej jakości, jak i tych o nieco gorszych proporcjach.

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest funkcja dostosowania położenia obrazu. Do czego służy? Rozwiązanie to sprawdzi się doskonale tam, gdzie nie ma możliwości ustawienia urządzenia bezpośrednio równolegle do ściany. Aby sytuacja ta nie wpływała niekorzystnie na komfort oglądania trzeba koniecznie wybrać model z tą funkcją. Korektor zniekształceń trapezowych sprawia, że projektor można ustawić pod kątem, może też być pochylony do przodu lub do tyłu, a obraz będzie w dalszym ciągu idealnym prostokątem.

Jeśli poza projektorem interesuje Cię zakup TV, to sprawdź polecane telewizory w Komputronik.pl:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-telewizor/

Kontrast i barwa

Duże znaczenie ma także kontrast obrazu oraz nasycenie barw. Decydując się na projektor LCD mamy pewność, że barwa będzie naprawdę dobrej jakości. Na potrzeby domowe nasycenie kolorów będzie bardzo dobre. Z kolei kupując projektor w technologii DLP wszystkie barwy będą równie dobre, a czerń jeszcze bardziej intensywna. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że jeszcze ważniejszą kwestią jest wspieranie zgodności z przestrzeniami kolorów.

Na kontrast szczególną uwagę zwrócić trzeba gdy szukamy projektora, który planujemy podłączyć do kina domowego, bądź urządzenie pracować będzie w ciemnym pomieszczeniu. Takie warunki są wymagające, dlatego trzeba będzie wybrać model charakteryzujący się jak najwyższym współczynnikiem kontrastu.

Dodatkowe akcesoria

Gdy chcemy stworzyć własne kino domowe to ważny jest nie tylko obraz, ale także dźwięk. Dlatego dużą uwagę zwrócić trzeba także na wybór odpowiedniego nagłośnienia. Głośniki, a może cały zestaw, który świetnie wzmocni efekt i jakość oglądania. Nie wiesz jakie wybrać? Koniecznie przeczytaj ten poradnik i wybierz odpowiednie nagłośnienie do własnego kina domowego.