Rodzaje telewizorów

Rynek oferuje ogromną ilość modeli i marek telewizorów, które można nabyć, nie wychodząc z domu, na przykład na stronie: https://www.morele.net/kategoria/telewizory-412/. Poszczególne modele różnią się wyglądem, wielkością, a przede wszystkim możliwościami. Po względem wielkości ekranu, którą określa się za pomocową przekątnej, wyrażanej w calach, telewizory można podzielić na:

  • małe (do 29 cali),

  • rednie (od 30 do 45 cali),

  • uże (46 do 69 cali),

  • ardzo duże (powyżej 70 cali).

Telewizory mogą wyświetlać obraz z różną rozdzielczością. Im jest ona większa, tym dokładniej odwzorowuje szczegóły. Jeszcze nie tak dawno hitem była rozdzielczość Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Obecnie standardem jest 3840 x 2160, określana jako Ultra HD (4K, UHD, Ultra HD Television, Super Hi-Vision lub UHD TV). Większą rozdzielczość uzyskuje się dzięki zwiększeniu ilości wyświetlanych pikseli, co wymaga odpowiednio większego ekranu telewizora.

Typ matrycy

Telewizory starej generacji generowały obraz za pomocą lampy kineskopowej i posiadały wyświetlacz typu CRT. Miały przez to bardzo duże obudowy i były ciężkie. Z czasem zostały zastąpione przez nowocześniejsze matryce, na przykład:

  • LCD (ciekłokrystaliczne), pozwalające znacznie ograniczyć rozmiary obudowy do prawie płaskich. Ekrany te stwarzają jednak pewne ograniczenia co do wielkości przekątnej ekranu, ponieważ przy większych ekranach powstaje ziarnistość obrazu, która męczy wzrok,

  • krany plazmowe, które lepiej odwzorowują barwy i umożliwiają zastosowanie większych rozmiarów modeli,

  • ED, DLED, QLED i OLED, które są energooszczędne i oferują ogromną skalę barw.

Pozostałe parametry

Telewizory wyposażone w WiFi umożliwiają swobodne korzystanie z Internetu. Tunery DVB pozwalają oglądać telewizję cyfrową bez konieczności dokupywania dodatkowych urządzeń. Złącze USB umożliwia oglądanie filmów z nośnika zewnętrznego. Wysokie parametry odświeżania ekranu gwarantują doskonałą płynność obrazu, zwłaszcza podczas gier konsolowych. Technologia HDR 10 zapewnia szerokie spektrum jasności obrazu i oferuje paletę barw zbliżoną do tej, jaką rejestruje ludzkie oko.