STREAM GRABBING & RE-UPLOADING 

W przypadku streamingu zawsze istnieje ryzyko, że ktoś skopiuje Twoje wideo, a następnie wykorzysta je jako kontent w innym miejscu. Jest to coś innego niż wykorzystanie przez kogoś treści Twojego streama w kontekście rozmowy o Twoim streamie.

Niektórzy będą próbować podawać twoje treści jako własne lub po prostu kraść je, aby generować wyświetlenia i przychody z reklam dla siebie. Aby rozwiązać ten problem, większość streamerów nakłada jakiś rodzaj watermarka na wideo, wliczając w to pokazanie swojej twarzy na streamie z obrazem w obrazie.

 

STREAM SNIPING

Jeśli streamujesz swoją rozgrywkę, musisz być świadomy stream-snipingu. Dla tych, którzy nie wiedzą, stream-sniping to sytuacja, w której ktoś, przeciwko komu grasz, ogląda Twój stream, zyskując w ten sposób przewagę nad tobą.

Aby tego uniknąć, ustaw opóźnienie na swoim streamie, jeśli Twoja platforma streamingowa na to pozwala. Niestety poza ustawieniem opóźnienia nie możesz zrobić zbyt wiele, aby uniknąć stream-snipingu. Jeśli jednak dowiesz się, że ktoś cię snipował, możesz go zbanować, w zależności od platformy.

 

PRZECIĄŻONY CZAT NA ŻYWO

Jeśli streamowałeś już wcześniej z ponad tysiącem osób oglądających ciebie, to wiesz, jak trudne może być zarządzanie czatem na żywo w trakcie streamingu. To pozostawia czat otwarty dla potencjalnych oszustów lub złośliwych użytkowników zamieszczających linki do złośliwego oprogramowania lub nawet gorzej.

Jeśli jesteś streamerem, którego oglądają tysiące ludzi, istnieje prawdopodobieństwo, że jeden lub więcej z Twoich fanów chciałby zostać moderatorem Twojego czatu. Pozwoli to na wyeliminowanie złośliwych użytkowników na czacie, dzięki czemu wszyscy Twoi widzowie będą bezpieczni. Jest to również ważne dla ochrony Twojej reputacji jako streamera, ponieważ przepełniony niebezpiecznymi linkami i ozustami czat sprawi, że ludzie nie będą chcieli wchodzić z Tobą w interakcję podczas streamu.

 

PHISHING

Phishing jest z nami już od jakiegoś czasu. Przybrał wiele form i stał się częścią globalnego pojęcia.

Czasami streamerzy odpowiadają na pytania na streamie lub na czacie. W zależności od pytań może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Częstym problemem jest podawanie przez streamerów danych osobowych, które mogą umożliwić hakerom lub złośliwym podmiotom uzyskanie dostępu do kont internetowych streamerów.

Jeśli chcesz podać adres, na który będziesz otrzymywać prezenty lub listy od swoich fanów, dobrą strategią jest założenie skrytki pocztowej zamiast używania osobistego adresu.

 

SWATTING

Jeśli nigdy nie słyszałeś o swattingu, masz szczęście. Proces swattingu polega na tym, że ktoś wzywa policję na osobę fałszywym połączeniem 911 lub wezwaniem służb ratunkowych. To może być ogromny problem z ludźmi, którzy streamują samych siebie.

W 2017 roku streamer w Kansas został postrzelony i zabity z powodu fałszywego wezwania 911. Incydent był spowodowany sporem w grze online. Aby się przed tym uchronić, jeśli jesteś popularnym streamerem, możesz skontaktować się z lokalnym departamentem policji i poinformować ich, że taki incydent może mieć miejsce.

 

ATAKI HAKERSKIE NA PLATFORMY

Wskazówki, które wymieniliśmy do tego momentu są tylko o pozostaniu bezpiecznym z zastosowaniem praktyk, jednak rzeczywiste platformy same w sobie mogą zostać zhakowane lub zagrożone oprócz indywidualnego streamu. Jednym z takich ataków było naruszenie bezpieczeństwa na Twitch w 2015 roku, który spowodował masowe wycieki danych.

Dane, które wyciekły podczas włamania obejmowały adresy fizyczne streamerów, numery telefonów, nazwiska, hasła i inne wrażliwe dane. A ponieważ niektórzy ludzie używają tego samego hasła do każdej platformy (a jest to naprawdę zły pomysł), wszystkie ich inne konta zostały również narażone.

 

Najlepsze wskazówki, jak pozostać bezpiecznym

 

WYKORZYSTAJ VPN

Świetnym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas aktywności online w sieci jest VPN. Jeśli kupisz i zainstalujesz VPN od znanego i zaufanego dostawcy VPN, takiego jak Surfshark VPN, zagwarantujesz sobie, że wszelkie informacje przekazywane podczas korzystania z internetu będą przesyłane w bezpieczny sposób.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z VPN lub Virtual Private Network, jest to w zasadzie prywatne połączenie, które pozwala przesyłać dane i korzystać z aplikacji internetowych w sposób zapewniający prywatność i bezpieczeństwo wszystkich Twoich danych.

Jedną z ważnych kwestii w przypadku sieci VPN jest logowanie. W zależności od kraju założenia firmy, firmy VPN podlegają przepisom dotyczącym prywatności danych. Lokalne przepisy mogą spowodować, że wszystkie połączenia VPN z tego kraju nie będą pewne. Sieci VPN można sortować według krajów, które rejestrują lub nie.

 

USE A STRONG PASSWORD

Powszechnym sposobem na przejęcie konta jest brute-force, czyli zgadywanie hasła przez ludzi. Aby mieć pewność, że używasz dobrego hasła, powinno ono być kombinacją liter, cyfr i symboli.

Przestrzeganie tej najlepszej praktyki zapewni, że nikt nie będzie w stanie po prostu odgadnąć Twojego hasła. Jest to szczególnie ważne w przypadku streamerów, ponieważ Twoi widzowie z czasem prawdopodobnie będą Cię coraz lepiej poznawać.

 

UŻYWAJ DEDYKOWANEGO ADRESU E-MAIL DO STREAMINGU

Wspomnieliśmy wcześniej, że czasami z powodu naruszenia danych, Twoje dane osobowe mogą zostać ujawnione. Dlatego też dobrą strategią jest używanie dedykowanego adresu e-mail do skonfigurowania konta streamingowego. Może to również pomóc w ochronie i oddzieleniu życia osobistego od życia związanego ze streamami.

To dlatego, że twój adres e-mail to droga, którą ludzie mogą połączyć cię z innymi kontami online. Oznacza to, że ludzie mogą znaleźć Twojego Facebooka lub inne konta na portalach społecznościowych po prostu wyszukując Twój adres e-mail.

 

Podsumowanie

Kiedy jesteś zaangażowany w streaming, to jest powszechne, aby być nieświadomym nowych zagrożeń, które to przynosi. Jeśli jednak myślisz o zarabianiu na streamingu lub po prostu robisz to dla zabawy, musisz być świadomy ryzyka. Stosując się do poniższych wskazówek, możesz pomóc chronić siebie i swój strumień oraz zachować bezpieczeństwo dla wszystkich swoich danych.